
A hamstring a comb hátsó részében lévő izomcsoport.
Többnyire a térd behajlításáért és a medence hátrabillentéséért felelős.
A jógamendemonda arról szól, hogy ez a struktúra ülőmunka hatására rövidül, ezért nyújtani kell.
(Az izmokat az idegrendszer szabályozza, hogy mennyire feszüljenek meg.)
Hogyan sérül egy izom?
Először egy kis infó, hogy milyen alkatrészekből áll. Az izomzat a csontokat mozgatja, tehát valamilyen módon hozzá kell csatlakoztatni. Nem szöggel, vagy tixóval (cellux) ám!
Erre vannak az izomkötegek végén az inas részek, ami a csonthártyához kapcsolódik. Ezeket úgy is nézheted mintha egy seprűnek a szálai lennének.
Elég sok jógasérülés történik úgy, elsősorban az ülőcsont környékén, hogy az ín végződésnek a rostjai (seprűszálak) túlerőltetés hatására elkezdenek elszakadni.
Nem az egész persze, ahhoz brutál erőkre lenne szükség, hanem csak pár szál belőle, szépen fokozatosan egyre több és több. Ezek a sérülések halmozódnak és nagyon nem tesz jót nekik a további túlerőltetés, vagy a hozzá nem értő oktatói segítség.
Itt is mint mindenhol a testben, az ilyen sérülések hegesedéssel gyógyulnak, azonban sokszor a heg akadályozza meg a teljes gyógyulást, ami nagyon hosszú idő is lehet és hidd el nem a legkellemesebb dolog. (6-12 hónap, akkor ha békében hagyod regenerálódni és megfelelő a keringés is)
Hogyan nyújtod jógásan a combod hátsó részét?
Előrehajlásokkal például. (uttánászana, pascsimottánászana és tsai)
Mi az instrukció általában?
Egyenes háttal dönts előre és amikor a medencéd megállt a mozgásban, onnan hajlíthatod a gerincet. Amúgy itt tényleg fontos az egyenes hát, mert sokan belehomorítanak, mert úgy érzik úgy egyenes a hát. Tükörben ezt lehet ellenőrizni ha egyedül gyakorolsz, az oktatónak pedig illik korrigálni.
Kezdő gyakorlóknak tanácsolt a térdet behajlítani, hiszen akkor lejjebb tudnak benne menni, megtámaszkodni a talajon és így kevesebb nyíróerőt kifejteni a gerincre.
Plusz még van egy trükk, hogy az elülső combizmokat megfeszítve ki tudod kapcsolni hátul ezt a rendszert.
Reciprok inhibíciónak hívják ezt a folyamatot, aminek az utasítása a “húzd fel a térdkalácsot” mondat.
Elkezdesz fejlődni ezekben a pózokban, szép lassan rugalmasabbá válik ez az izom ott hátul. Egyre jobban mutatnak a képek az instán meg a fészen, jöhetnek a 2018 vs 2021 posztok.
Ez az instrukció berögzül a gyakorlóba, pedig itt van egy lehetőség megelőzni a problémákat.
Ugye haladunk a jógában, így szoktuk mondani. Célja ugyan nem tisztázott a folyamatos “fejlődésnek”, de ha már a tested változik, akkor a végrehajtó folyamatot módosítani kell.
Amikor már elég “laza” a hamstringed, akkor már nincs ami fékezi az előrehajlásban a medencebillentést, ezért egy darabig csak úgy “zuhan” előre a tested, majd a végén, az izom megfeszülésekor hirtelen megfogja.
Olyan ez mint amikor egy kötélre rögzített követ dobálsz le magasból (nem tudom ugyan ennek mi értelme lenne), és minden egyes dobásnál a kötél egy szála elszakadna.
Mi akkor a megoldás?
Az előrehajlást fékezéssel végrehajtani, folyamatos izomkontrollal.
Mi az ami kontrollálja ezt a mozgást?
A hamstring.
Tehát egy állásból előrehajlásnál, amikor már a combod hátsó része elég laza, nem lazítani kellene rajta, hanem pont megfeszíteni.
Pontosabban arányban tartani (ászana ugye) a comb elülső és hátulsó részeinek a kontrakcióját.
Mi ennek a célja?
Hogy a felsőtest “előrezuhanását” lefékezze, ezáltal a combhajlítód védelem alá kerüljön.
Most jön az ijedtség mindenkiben:
De akkor nem nyúlik a hamstringem ha feszítem!
Valóban nem annyira, de értelme sem sok, hiszen a túlnyúlt izomrendszer nem fog funkcionálisan szolgálni. (Természetesen, ha egy izom kórosan csökkenti a mozgástartományt, akkor van értelme foglalkozni vele, csak a lónak van egy túloldala is)
A te döntésed.
Insta vagy séta