Stresszornak hívjuk a stresszt okozó ingereket. Ez lehet az életben bármi.
A teljesség igénye nélkül:
- érzelmi stressz
- szaghatás
- vagy akár egy élelmiszerben található összetevő.
Az érzelmi cucc nagyjából mindenkinek ismerős a mai világban. A szaghatás is ismerős lehet, pl egy erős parfüm, öblítő illata ilyesmi. A kaja vagy ital szintén bármi lehet (tisztított víz, rizstej, tehéntej, akármi)
Mi köze ennek a mozgásrendszerhez?
Elég bonyolult úton tanuljuk meg a mozgást még kicsi korunkban. Csak röviden, létrejönnek különféle mozgásminták, mint a járás, vagy a sütiért nyúlás, hogy be tudd falni.
Ezeket a mintákat egy memória letárolja, miután megtanultad és felnőtt korban már tökjól mennek, nem kell mindennap újratanulni, csak előveszi a könyvtárból, gyorsan kiolvassa és az alapok már meg is vannak.
Válasszuk ki a kedvenc mozgásomat, (mindig ezzel példálózok) a felső polcról lekvár levétel. Ugye ehhez a képen látható mindenféle dolog kell.
- Kell a szemed, hogy tudd koordinálni a mozgást, mert lehet a nagyi 5cm el arrébb tette a polcra.
- Szükség van az izmokból, szalagokból, ízületi tokból jövő infóra, hogy CPU (agy) tudja, hogy éppen hol tart a mozgás a térben.
- Egyensúlyozni is fontos, hogy ne vágódj hátra a lábujjhegyen állástól, valamint mindenféle érzékelés ahhoz, hogy megfogtad az üveget.
- Nem baj azért ha hallod a nagyit a háttérben, hogy időben ki tudj osonni a spejzból.
Ezeket hívjuk szenzoros információknak.
A motoros jel ami jön a vezérlésből, pedig jelet ad az izmoknak, hogy dolgozzanak meg a lekvárért.
Eléggé összetett folyamat azért nem?
Ha például egy kicsit feljebb kell nyújtózni a polcon akkor lehet, hogy az egyik ilyen receptorban túlérzékenység lép fel (túlerőltetted-nyújtottad, beütötted, akármi lehet). Meló közben megjelenik a nagyi, hogy csened a csemegét, ez pedig egy érzelmi stresszként jelenik meg.
Ez a két információ mint egy Pavlovi reflex összekapcsolódik és létrejön egy diszfunkció a mozgásrendszerben, ami további ilyen “csodákat” hoz létre azért, hogy a test optimálisan működjön.
Na erre egy hét múlva elkezd fájni a vállad (bármi jelezhet, nem csak a váll)
Ez egy idegrendszeri összekapcsolódás. Ha mondjuk megmasszírozzák a vállad, vagy azt a területet ahonnan kiindul a problem, akkor ideig óráig okés lehet, de ahogy elkezdesz sétálni, órák vagy napok kérdése, hogy visszatér.
Trükkös módszerrel ezt nagyon hatékonyan lehet amúgy szétkapcsolni és rájönni a dolgok miértjére.
Egy konkrét példa egy hamstringnyújtás közben azon filózol, hogy összevesztél a kollégáddal és diiirrr, két nap múlva fáj a térded.
Eltekintve a nagyikától, ezek a stresszorok lehetnek pl
- Az érzelmi stressz lehet bármi, harag, bánat, szomorúság.
- Kaja nagyon gyakran tisztított víz, pívíz, egészségesnek mondott dolgok, glutén akár, tej, tejet helyettesítő cuccok (rizs, mandula, stb), vitamin, táplálékkiegészítők, stb. (ezeket halál egyszerűen ki lehet tesztelni, és ne értsd félre nem általánosítás, hanem van akinek jó a tej, van akinek nem)
- Szaghatás ez lehet bármi, de ha állandó a fájdalom, akkor érdemes a parfüm, dezodor, öblítő dolgaira gondolni.
Mellé egy tanács, ha durvulni akarsz jógaórán akkor kerüld a felb.szódott állapotot és a túltolt parfümöt (itt lehet hogy a szomszédoddal tolsz ki)
Minczér Manuális Műhely